Novinky
2.3. 2023

Hudební komedie Slaměný klobouk se představila novinářům

Více než 100 let baví komedie Slaměný klobouk diváky po celém světě, u nás byla poprvé uvedena ve Stavovském divadle v roce 1924 a později například dvojicí Voskovec & Werich. Od 7. března 2023 přináší Divadlo Lucie Bílé zbrusu nové zpracování s novými písněmi a upraveným textem, který na motivy hry Eugéna Labiche napsal a zrežíroval Václav Knop. „Jsem velkým obdivovatelem veseloher, situačních komedií a grotesek. Je to specifická divadelní disciplína, ale o to větší máme před sebou výzvu. Staří mistři jako Labiche, král vaudeville, Feydeau a další pro nás vymysleli dostatek inspirace, stačí si vybrat to nejlepší. Začátek 19. století, éra známá jako Belle Époque, móda plná fantazie, pestré barvy, tóny veselých melodií, to vše nám v dnešní přetechnizované době neskutečně chybí,“ vysvětlil Václav Knop, který režíroval mimo jiné také muzikál Noc na Karlštejně. Ten plní karlštejnské nádvoří už osmý rok.


Příběh stojí na jednoduché zápletce, kdy kůň sní nedopatřením klobouk, což spustí lavinu nedorozumění a komických situací před svatbou hlavního hrdiny Fardinanda. Dobovou atmosféru secesní Paříže dokreslují výpravné kostýmy Josefa Jelínka a písně i kuplety, které složil a otextoval hudebník Vladimír Kučera - Raven. Filmovou verzi natočil Oldřich Lipský v roce 1971 a snímek dodnes patří i díky hereckým výkonům Ivy Janžurové, Vladimíra Menšíka, Miloš Kopeckého nebo Květy Fialové do zlatého fondu československé kinematografie.

Nejnovější inscenaci dala na vlastní scéně příležitost Lucie Bílá. „Naše rodinné divadlo jsem od začátku rekonstruovala s tím, že v něm chci vytvořit zázemí nejen lidem, které mám ráda, ale také projektům, které budou divákům přinášet radost. Filmový Slaměný klobouk u nás doma vždy patřil mezi oblíbené komedie, takže když jsem byla oslovena, jestli bych poskytla útočiště novému divadelnímu zpracování, vůbec jsem nepochybovala. Věřím totiž, že si ho diváci zamilují úplně stejně, jako onen legendární film. Přeji Slaměnému klobouku mnoho repríz, hlediště plné smíchu a především samé šťastné diváky – to je totiž pro každé divadlo ta nejkrásnější odměna," říká majitelka divadla Lucie Bílá.


Ansámbl Slaměného klobouku tvoří známé herecké tváře z činoherního a hudebního divadla nebo televizních seriálů: držitel ceny Thálie Peter Pecha, Ivana Korolová, Michal Kern, Pavel Vítek, Jitka Sedláčková, Karel Zima, Vlasta Peterková, Dáša Zázvůrková, Miroslav Hrabě, Bronislav Kotiš, Markéta Schimmerová Procházková, Marie Křížová, Kateřina Pechová, Tomáš Smička nebo Miloslav Mejzlík.

Premiéra v Divadle Lucie Bílé je plánována na 12. dubna 2023

Naši partneři

Mediální partneři

Načítám...